Yarışmamız da 1. Proje :Uzaktan Kontrollü Kovan

Proje Ön Bilgi

Proje arıcılık sektöründe, arıcıların çektikleri güçlükleri azaltmak amacıyla geliştirilmiştir.Arıcıların kovanı bıraktıkları yerlerde akıllarının kalmaması için ve sürekli kontrol amaçlı kovanların başına gitmemeleri için yapılmıştır.Uzaktan kontrollü kovan projesinde kovanların internet üzerinden izlenmesi,peteklerde oluşan bal miktarının kontrolü ve otomatik bal toplama işlemlerinin hepsi bir arada bulunmaktadır.

Projenin Tanıtımı

Öğrenciler işe bal yapma ve polen toplama konularını araştırarak başladılar. Ayrıca WEB-SERVER kurma ,IP Kamera ve Strain Gauge (Gerinim Hücresi) konularında iş bölümü yaparak araştırmalar yapıldı. Çeşitli araştırmalar ve makaleler sonucunda otomatik polen toplama işlemi yapabilen bir makinenin olmadığı konusu ortaya çıktı. İşçi arılar kovanın girişinde kullanılan tuzağı fark edip bu tuzaktan kovan içerisine sokabilecek büyüklükte polen toplama yoluna giriyorlar. Bu işlem hazne de polen birikmemesine sebebiyet vermektedir.Yapılan projeyle polen tuzağı istenilen zamanlarda internet üzerinden kontrol edilerek belirli saatlerde kapalı kalacak, belirli saatlerde açık kalacaktır.Bu sayede işçi arılar polen toplama konusunda şaşırtılarak daha fazla ve daha iri polen toplama sağlanacaktır. Uzaktan Kontrollü Kovanın çalışması için gerekli enerjiyi güneş paneline bağlı bir akümülatörden alacaktır.(Şekil-1).Kovanların bulunduğu yerde elektrik enerjisinin olmadığı durumlarda güneş paneli, gündüz akümülatörü hem şarj edecek hem sistemi çalıştıracaktır. Sistem gece olduğunda akümülatör üzerinden çalışacaktır.

Proje, kovanları IP kamera ile her zaman izleme imkanına sahiptir.Ayrıca kullanılan Strain Gague (Gerinim hücresi) sayesinde peteklerde bulunan balın miktarı hakkında sürekli bilgi sahibi olunacaktır.

Projeye Genel Bakış

Proje Kapsamı

Arılar tarafından kovana getirilen polenlerin toplanabilmesi için çok değişik yapıda polen tuzakları geliştirilmiştir.Genellikle farklı polen tuzak tiplerinin çalışma prensipleri aynı olup yapısı ızgara levha ve çekmece kısımlarından oluşmaktadır.Kovanın uçuş deliğine monte edilebilen ;arıların içinden geçtiği yuvarlak veya yıldız şeklinde delikli ızgara sistemli pastoral tuzaklar polen toplamada en uygun olanlarıdır.Kovana polen yükü ile dönen arıların arka bacakları bu ızgaraya takılmakta ve polen yükleri çekmeceye dökülmektedir. Bitki polen kaynağının yeterli olduğu dönemlerde bir koloniden günde 250-1000 g. polen toplanabilmektedir. Nektar akımının yoğun olduğu günlerde arıların çalışmasını engellememek için tuzak kullanılmamalıdır. Sürekli tuzak kullanımı yavru gelişimini azaltır koloni gelişimini engeller.Kolonilerden belirli bir süre polen alındıktan sonra 1-3 hafta polen toplamaya ara verilmelidir. Proje sayesinde ara verilmeden polen toplanabilmektedir. Çünkü işçi arılar günün bazı saatlerinde poleni kovan içerisine sokabilmektedir. Bu da kovan içerisinde bulunan yavru arıların gelişmesini sağlamaktadır. Yani bu makine ile hem arıların polen gibi protein ve vitamin kaynağından mahrum kalması engellenirken hem de insanlar için yeterli miktarda polen toplanmasını sağlamaktadır. Bu proje yapılmasaydı arıcı olan kişi kovanlarını tek tek gezerek günün belli saatlerinde tuzağı açması ve tekrar kapaması gerekirdi. Bu arıcının zaman kaybına ve maddi açıdan zarar görmesine neden olacaktır.

Projenin Teknik Özellikleri

Proje Blok Diagramı

 

Projede IP kamera kullanılmasının sebebi çok nettir. IP kameralar herhangi kayıt cihazına ihtiyaç duymazlar(kartlar vb.).Görüntüsü aktarılan mekanın canlı ve sesli olarak buluduğunuz her yerden rahatlıkla izlenebilme imkanı sunar.

Web -Server da projede önemli görev üstlenmektedir. Sunucu herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran /dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Burada temel nokta ,sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olmasıdır. Web-Server, donanımsal olarak sunucuların ,sorunsuz çalışmak üzere inşaa edilmiş,güvenilir,çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistemidir.

Access point veya erişim noktası ,birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak her birine bağlayan veya internet bağlantılarını sağlayan aygıt. Almış olduğu kablosuz ağ sinyalini tekrar güçlendirip yayınlayarak mesafeyi ve sinyal kalitesini artıran bir cihazdır.Genelde router özelliği bulunan cihazlar kablolu bir ağı kablosuza çeviren, wireless router görevini de yapabilen cihazlardır. Projede Mobil Internet cihazı, Access Point ile bağlanarak , Web Server ın statik IPsi ile internet ortamına açılmak için kullanıldı.

Sistemin Çalışması

Proje Grubu

Bu proje Robo-Tek yarışmamızda 1.lik ödülünü almıştır.Projeyi hazırlayan Altuğ Önal, Ahmet Ateş, Hakan Taştan ,Burak Balcı ve Orhun Işlev ‘e bundan sonraki projelerinde başarılar diliyoruz.Uygulayan arkadaşlar Abdullah Soytürk ve Yunus Çiğdem’e ise teşekkür ederiz.

Uzaktan Kontrollü Kovan Sistemi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Switch to our mobile site