Universal Gripper : Robotlarda El Kullanımı

Robotlarda en sıkıntılı işlev bir eşyayı kavrayabilmek ,düşürmeden atabilmek. İnsan elini onlara uygulatmak gerçekten kolay değil ve farklı teknolojiler kullanılmak zorunda.Bu yöndeki çalışmalar dünyada sürmekte. Cornell ve Chicago üniversitelerinde robotların insan ellerinin yapısı dışında kullanabileceği bir sistem geliştirmişler.  Sistem ;lateks bir balon(lateks kauçuk gibi bir madde) ,içindeki kum ve tüm bunların pompayla kontrolünden oluşmuş. Kum yerine başka granüllü maddelerde kullanılabiliyor. Balon tutulacak olan nesnenin üzerine gelip nesneyi bastırıyor, daha sonra pompa balonun içindeki havayı çekiyor. Böylece kum veya kuma benzeyen granüllü yapılar birbirlerine yaklaşıyorlar ve nesnenin tüm boşluklarını dolduruyorlar. Bu işin yapılması nesneyi tutmayı ve düşürmemeyi sağlıyor. Ellerin kontrolü ise tabiki bilgisayar yardımıyla.

2013-06-02_17h17_59

Eğer balonun içine hava pompalanırsa da  granüller havayla hacim kaplıyorlar,nesne fırlatılıyor,el işlerini kusursuz yerine getiriyor. Bu sistem geliştirilmeye çok açık. Nitekim sadece birşeyi kavramak ,fırlatmak insan elinin kusursuzluğunu karşılayamaz.Sistemin videosunu şurdan ‘El kullanımı‘ izleyebilirsiniz. İşleyişin daha güzelini anlatan video da burdan ‘Daha ayrıntılı video‘ izlenebilir. Gerçekten kusursuzluğun ötesinde bir iş çıkarmışlar.Yazı bile yazıyor,bardağa su bile koyabiliyor!

facebooktwittergoogle_pluslinkedinby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Switch to our mobile site