Elektrikler Kesildiği Halde Telefonlar Nasıl Çalışır?

Çok merek edilen sorulardan biri de budur aslında. Elektrikler kesildiği halde telefon nasıl çalışır ?Mantıklı açıklaması ise şudur; telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıldır değişmemiştir. Evinizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna bir başka aparat koyup bunları birbirlerine araya dokuz voltluk bir pil ve bir rezistör* koyarak bağlarsanız, kendi interkom(dâhili haberleşme) sisteminizi yaratmış olursunuz. Bu telefonlarla kendi aralarında rahatça görüşme yapılabilir. Telefonlarımızı duvardaki duylara ve oradan da santrallere bağlayan, genellikle biri kırmızı, diğeri yeşil iki kablo vardır. Yeşil kablo konuşma için ortak hat olup kırmızı kablo vasıtasıyla santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım gelir.

Telefonun çalışabilmesi için gerekli olan 6-12 volt akım telefon santralından gelen bakır telle sağlanır. Bu nedenle evinizde cereyan kesilse bile, telefona gerekli akım santralden sağlandığı için çalışmaya devam edecektir.

Peki, telefon santralının cereyanı kesilirse ne olur? Bu duruma karşı santrallerde çok büyük bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yedek elektrik jeneratörü vardır ki cereyanın kesilme durumunda bütün telefon şebekelerini besler ve telefonların çalışmalarını sağlar.

MediaBlog

Telefon

facebooktwittergoogle_pluslinkedinby feather

Switch to our mobile site